CAC44-01W85-15-1X
CAC44-01W85-15-1X
Part Number: CAC44-01W85-15-1X
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: CHAMBER ASSEMBLY
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
  • Power - Max 2 W
  • Type General Purpose
  • Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Port Location Top
  • Operating Temperature -25°C ~ 60°C
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Power - Rated 1.5 W
  • Impedance 4 Ohms
  • Size / Dimension 1.732" Dia (44.00mm)
  • Frequency - Self Resonant 850Hz
  • Material - Cone Polyethylene Naphthalate (PEN)
  • Efficiency - dBA 105.00
  • Efficiency - Testing 1.5W/100mm
  • Termination Wire Leads with Connector
  • Distortion Rating 10% Max @ 1kHz, 1.5W
  • Frequency Range 680 Hz ~ 10 kHz