CAC22-01W150-07-1X
CAC22-01W150-07-1X
Part Number: CAC22-01W150-07-1X
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: CHAMBER ASSEMBLY
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Type General Purpose
  • Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
  • Port Location Top
  • Termination Wire Leads
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Impedance 8 Ohms
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C
  • Power - Rated 1 W
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Efficiency - dBA 95.00
  • Power - Max 1.5 W
  • Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
  • Frequency Range 1.2 kHz ~ 20 kHz
  • Efficiency - Testing 1W/100mm
  • Material - Cone Polyethylene Naphthalate (PEN)
  • Frequency - Self Resonant 1.5kHz
  • Distortion Rating 10% Max @ 2kHz, 1W