CAB525F12XM3
CAB525F12XM3
Part Number: CAB525F12XM3
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
Description: SIC MODULE
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
  • Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
  • Technology Silicon Carbide (SiC)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1300nC @ 15V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 38000pF @ 800V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 140mA
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 450A (Tj)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4mOhm @ 450A, 15V
  • Power - Max 1.034kW (Tj)