CA56-21SURKWA
CA56-21SURKWA
Part Number: CA56-21SURKWA
Product Classification: LED Character and Numeric
Manufacturer: Kingbright
Description: .56" 4-DIGIT RED LED DISPLAY
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Display Type 7-Segment
  • Common Pin Common Anode
  • Color Red
  • Current - Test 10mA
  • Number of Characters 4
  • Wavelength - Peak 645nm
  • Power Dissipation (Max) 75mW
  • Package / Case 12-DIP (0.600", 15.24mm)
  • t/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.85V
  • Millicandela Rating 72mcd
  • Size / Dimension 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)