C80H12BS4ME-07
C80H12BS4ME-07
Part Number: C80H12BS4ME-07
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Nidec Components Corporation
Description: DC FAN ,80X80X80MM, 12VDC, 203.0
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Ingress Protection -
  • Weight -
  • Bearing Type Ball
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Voltage - Rated 12VDC
  • Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
  • Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
  • Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
  • Width 80.00mm
  • Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Fan Type Tubeaxial (Dual)
  • Termination 4 Wire Leads per Fan
  • RPM 14400 RPM
  • Air Flow 173.4 CFM (4.86m³/min)
  • Static Pressure 6.038 in H2O (1504.0 Pa)
  • Noise 80.5dB(A)
  • Power (Watts) 171.6 W
  • Current Rating (Amps) 14.3A