C2012X5R226MDPS
C2012X5R226MDPS
Part Number: C2012X5R226MDPS
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Darfon
Description: CAP CER 22UF 10V X5R 0805
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Capacitance 22 µF
  • Applications General Purpose
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Lead Spacing -
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Voltage - Rated 10V
  • Temperature Coefficient X5R
  • Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)