C1608NP0249BGTS
C1608NP0249BGTS
Part Number: C1608NP0249BGTS
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Darfon
Description: CAP CER 2.4PF 50V C0G/NP0 0603
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
  • Tolerance ±0.1pF
  • Capacitance 2.4 pF