C1005X7R102KGTS
C1005X7R102KGTS
Part Number: C1005X7R102KGTS
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Darfon
Description: CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Lead Spacing -
  • Capacitance 1000 pF
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)