C1005NP0479CGTQ
C1005NP0479CGTQ
Part Number: C1005NP0479CGTQ
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Darfon
Description: CAP CER 4.7PF 50V C0G/NP0 0402
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Lead Style -
  • Tolerance ±0.25pF
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
  • Capacitance 4.7 pF