C1005NP0220JGTQ
C1005NP0220JGTQ
Part Number: C1005NP0220JGTQ
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Darfon
Description: CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0402
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Capacitance 22 pF
  • Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)