C1005NP0100JGTQ
C1005NP0100JGTQ
Part Number: C1005NP0100JGTQ
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Darfon
Description: CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Capacitance 10 pF
  • Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)