C0603NP0200FGTS
C0603NP0200FGTS
Part Number: C0603NP0200FGTS
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Darfon
Description: CAP CER 20PF 50V C0G/NP0 0201
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Tolerance ±1%
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Capacitance 20 pF
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case 0201 (0603 Metric)
  • Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
  • Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)