C0603C-7N50J1Y
C0603C-7N50J1Y
Part Number: C0603C-7N50J1Y
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Delevan
Description: ROHS, SURFACE MOUNT, CAPPED, WIR
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Type Wirewound
  • Current Rating (Amps) 700 mA
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package 0603
  • DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant 4.8GHz
  • Material - Core Ceramic
  • Inductance Frequency - Test 250 MHz
  • Q @ Freq 28 @ 250MHz
  • Inductance 7.5 nH
  • Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
  • Size / Dimension 0.071" L x 0.047" W (1.80mm x 1.20mm)