C0402C-36N0J1Y
C0402C-36N0J1Y
Part Number: C0402C-36N0J1Y
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Delevan
Description: ROHS, SURFACE MOUNT, CAPPED, WIR
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Q @ Freq -
  • Ratings -
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Type Wirewound
  • Current Rating (Amps) 320 mA
  • DC Resistance (DCR) 440mOhm Max
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package 0402
  • Frequency - Self Resonant 2.3GHz
  • Material - Core Ceramic
  • Inductance Frequency - Test 250 MHz
  • Inductance 36 nH
  • Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
  • Size / Dimension 0.047" L x 0.028" W (1.19mm x 0.70mm)