BZX84C6V8
BZX84C6V8
Part Number: BZX84C6V8
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Rectron USA
Description: DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT-23
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
  • Power - Max 350 mW
  • Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V