BZX84C24
BZX84C24
Part Number: BZX84C24
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Good-Ark Semiconductor
Description: DIODE, ZENER, 0.35W, 24.0V, 5%,
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
  • Power - Max 350 mW
  • Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 16.8 V
  • Supplier Device Package SOT-23
  • Tolerance ±5.83%