BZX84B2V4-AQ
BZX84B2V4-AQ
Part Number: BZX84B2V4-AQ
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Diotec Semiconductor
Description: DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT-23-3
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Tolerance ±2%
  • Grade Automotive
  • Qualification AEC-Q101
  • Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Power - Max 300 mW
  • Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
  • Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
  • Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.4 V