BZX79C30-T50A
BZX79C30-T50A
Part Number: BZX79C30-T50A
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Description: DIODE ZENER 30V 500MW DO204AH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Through Hole
  • Tolerance ±5%
  • Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
  • Power - Max 500 mW
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 30 V
  • Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
  • Supplier Device Package DO-204AH (DO-35)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 21 V
  • Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA