BZX585-C12-QF
BZX585-C12-QF
Part Number: BZX585-C12-QF
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: BIPOLAR DISCRETES
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
  • Grade Automotive
  • Qualification AEC-Q101
  • Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Power - Max 300 mW
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
  • Package / Case SC-79, SOD-523
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA