BZT52C6V2S
BZT52C6V2S
Part Number: BZT52C6V2S
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Description: INDEPENDENT TYPE 5.8V~6.6V 200MW
  • Qualification -
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
  • Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
  • Operating Temperature 150°C (TJ)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
  • Power - Max 200 mW
  • Package / Case SC-76, SOD-323
  • Supplier Device Package SOD-323
  • Tolerance ±6.45%