BZT52C3V6S
BZT52C3V6S
Part Number: BZT52C3V6S
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Rectron USA
Description: DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms
  • Power - Max 200 mW