BZT52C33
BZT52C33
Part Number: BZT52C33
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Description: INDEPENDENT TYPE 31V~35V 500MW 3
  • Qualification -
  • Power - Max 500 mW
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
  • Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 23.1 V
  • Package / Case SOD-123
  • Supplier Device Package SOD-123
  • Tolerance ±6.06%