BZT52C10S
BZT52C10S
Part Number: BZT52C10S
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Description: INDEPENDENT TYPE 9.4V~10.6V 200M
  • Qualification -
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
  • Tolerance ±6%
  • Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
  • Operating Temperature 150°C (TJ)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
  • Power - Max 200 mW