BZT52B5V6
BZT52B5V6
Part Number: BZT52B5V6
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Description: INDEPENDENT TYPE 350MW 5.49V~5.7
  • Qualification -
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
  • Power - Max 350 mW
  • Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
  • Operating Temperature 150°C (TJ)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
  • Package / Case SOD-123
  • Supplier Device Package SOD-123
  • Tolerance ±1.96%