BZT52B5V1S
BZT52B5V1S
Part Number: BZT52B5V1S
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Rectron USA
Description: DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD323
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -
  • Tolerance ±2%
  • Power - Max 500 mW
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
  • Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V