BZT52B15S
BZT52B15S
Part Number: BZT52B15S
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Rectron USA
Description: DIODE ZENER 15V 500MW SOD323
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -
  • Tolerance ±2%
  • Power - Max 500 mW
  • Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 10.5 V