BZT52B11
BZT52B11
Part Number: BZT52B11
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Description: INDEPENDENT TYPE 350MW 10.78V~11
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Tolerance ±2%
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
  • Power - Max 350 mW
  • Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
  • Operating Temperature 150°C (TJ)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA