BVA1511/24VDC/25CPS
BVA1511/24VDC/25CPS
Part Number: BVA1511/24VDC/25CPS
Product Classification: Counters, Hour Meters
Manufacturer: Trumeter
Description: 5D ELEMECH PRST CTR MRST 24VDC 2
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Output Type -
  • Ingress Protection -
  • Mounting Type Panel Mount
  • Weight -
  • Operating Temperature -10°C ~ 60°C
  • Operating Mode Up
  • Time Format -
  • Input Type Voltage
  • Reset Front Panel
  • Termination Style Connector
  • Voltage - Supply 24VDC
  • Type Preset, Totalizer
  • Display Type Decade Wheel
  • Number of Characters Per Row 5, 5
  • Count Rate 25Hz
  • Display Characters - Height 0.195" (4.95mm)
  • Panel Cutout Dimensions Square - 50.04mm x 50.04mm