BU5084V24
BU5084V24
Part Number: BU5084V24
Product Classification: Automotive Relays
Manufacturer: AEI
Description: Relay 40/60 Amp 24 VDC, SPDT, Re
Packaging: Tape & Box (TB)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Coil Voltage 24VDC
  • Contact Form SPDT (1 Form C)
  • Coil Type Non Latching
  • Must Operate Voltage 19.2 VDC
  • Mounting Type Socketable
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Operating Temperature -25°C ~ 125°C
  • Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Switching Voltage 24VDC - Nom
  • Must Release Voltage 8 VDC
  • Coil Power 2.1W