BT1225-600E
BT1225-600E
Part Number: BT1225-600E
Product Classification: TRIACs
Manufacturer: Lumimax Optoelectronic Technology
Description: TRIAC 600V 12A TO-220E-3
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Voltage - Off State 600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Qualification -
  • Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
  • Configuration Single
  • Triac Type Standard
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max) 20 mA|mA
  • Package / Case TO-220E-3
  • Supplier Device Package TO-220E-3
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 25 mA|mA