BT0107-800A
BT0107-800A
Part Number: BT0107-800A
Product Classification: TRIACs
Manufacturer: Lumimax Optoelectronic Technology
Description: TRIAC 800V 1A TO-92
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Qualification -
  • Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Supplier Device Package TO-92
  • Triac Type Logic - Sensitive Gate
  • Configuration Single
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max) 1 A
  • Voltage - Off State 800 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 12A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 7 mA|mA
  • Current - Hold (Ih) (Max) 5 mA|mA