BRT150-7R4F1
BRT150-7R4F1
Part Number: BRT150-7R4F1
Product Classification: Chassis Mount Resistors
Manufacturer: Riedon products by Bourns
Description: RES CHAS MNT 7.4OHM 1% 150W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Failure Rate -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
  • Tolerance ±1%
  • Composition Wirewound
  • Power (Watts) 150W
  • Temperature Coefficient ±260ppm/°C
  • Mounting Feature Flanges
  • Operating Temperature -55°C ~ 200°C
  • Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
  • Package / Case Radial, Rectangular Case
  • Coating, Housing Type -
  • Size / Dimension 8.268" L x 1.614" W (210.00mm x 41.00mm)
  • Resistance 7.4 Ohms