BRP4549S-240-C
BRP4549S-240-C
Part Number: BRP4549S-240-C
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: Intervox
Description: BUZZER PIEZO 240V 43.5MM PNL MNT
  • Mounting Type Panel Mount
  • Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
  • Technology Piezo
  • Operating Mode Single Tone
  • Duration -
  • Port Location Top
  • Operating Temperature -20°C ~ 60°C
  • Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
  • Current - Supply 30mA
  • Input Type AC
  • Frequency 2.9kHz
  • Voltage Range 60 ~ 250V
  • Termination Screw Terminals
  • Size / Dimension 1.713" Dia (43.50mm)
  • Voltage - Rated 240 V
  • Sound Pressure Level (SPL) 90dB @ 240V, 30cm