BRP4535S-12-CP
BRP4535S-12-CP
Part Number: BRP4535S-12-CP
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: Intervox
Description: BUZZER PIEZO 12V 43.5MM PNL MNT
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Input Type DC
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Ratings -
  • Ingress Protection -
  • Mounting Type Panel Mount
  • Voltage - Rated 12 V
  • Technology Piezo
  • Duration -
  • Port Location Top
  • Operating Temperature -20°C ~ 60°C
  • Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
  • Current - Supply 20mA
  • Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
  • Frequency 2.9kHz
  • Operating Mode Pulse
  • Voltage Range 3 ~ 15V
  • Termination Screw Terminals
  • Sound Pressure Level (SPL) 90dB @ 12V, 30cm
  • Size / Dimension 1.713" Dia (43.50mm)