BRP4016L-12-CP
BRP4016L-12-CP
Part Number: BRP4016L-12-CP
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: Intervox
Description: BUZZER PIEZO 12V 40MM FLANGE
Specification
  • Input Type DC
  • Ingress Protection -
  • Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
  • Voltage - Rated 12 V
  • Termination Wire Leads
  • Current - Supply 18mA
  • Operating Temperature -20°C ~ 60°C
  • Frequency 2.8kHz
  • Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
  • Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
  • Operating Mode Pulse
  • Voltage Range 3 ~ 24V
  • Sound Pressure Level (SPL) 100dB @ 12V, 100cm