BRK-USB-A-3.1V2.0
BRK-USB-A-3.1V2.0
Part Number: BRK-USB-A-3.1V2.0
Product Classification: Adapter, Breakout Boards
Manufacturer: Saiko Systems Ltd.
Description: USB 3.1 TYPE A FEMALE RECEPTACLE
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Positions 10
  • Pitch 0.100" (2.54mm)
  • Board Thickness 0.062" (1.57mm) 1/16"
  • Material FR4 Epoxy Glass
  • Proto Board Type Connector to Plated Through Hole
  • Package Accepted USB - A 3.1 Receptacle
  • Size / Dimension 1.200" L x 0.850" W (30.48mm x 21.59mm)