BR120-30RJ1
BR120-30RJ1
Part Number: BR120-30RJ1
Product Classification: Chassis Mount Resistors
Manufacturer: Riedon products by Bourns
Description: RES CHAS MNT 30 OHM 5% 120W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Failure Rate -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
  • Resistance 30 Ohms
  • Composition Wirewound
  • Temperature Coefficient ±260ppm/°C
  • Mounting Feature Flanges
  • Power (Watts) 120W
  • Operating Temperature -55°C ~ 200°C
  • Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
  • Package / Case Radial, Rectangular Case
  • Features Non-Inductive
  • Coating, Housing Type -
  • Size / Dimension 7.165" L x 1.614" W (182.00mm x 41.00mm)