BPS8432L-12-C
BPS8432L-12-C
Part Number: BPS8432L-12-C
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: Intervox
Description: BUZZER PIEZO 12V 84X55MM FLANGE
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Input Type DC
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Ratings -
  • Ingress Protection -
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Voltage - Rated 12 V
  • Technology Piezo
  • Operating Mode Single Tone
  • Duration -
  • Port Location Top
  • Mounting Type Panel Mount, Flange
  • Termination Wire Leads
  • Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
  • Current - Supply 85mA
  • Driver Circuitry -
  • Voltage Range 6 ~ 15V
  • Sound Pressure Level (SPL) 105dB @ 12V, 100cm
  • Frequency 2.5Hz ~ 2.8Hz
  • Size / Dimension 3.307" L x 2.165" W (84.00mm x 55.00mm)