BPH-0.5-14-00
BPH-0.5-14-00
Part Number: BPH-0.5-14-00
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Cita Technologies, LLC.
Description: AC/DC CONVERTER 14V 1/2W
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Efficiency 70%
  • Current - Output (Max) -
  • Type Enclosed
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C
  • Package / Case 7-DIP Module
  • Voltage - Output 1 14V
  • Line Regulation -
  • Load Regulation -
  • Approval Agency CB, cURus
  • Size / Dimension 1.10" L x 0.92" W x 0.55" H (27.9mm x 23.2mm x 14.0mm)
  • Voltage - Input 100 ~ 375 VAC