BOP 100-1DC802E
BOP 100-1DC802E
Part Number: BOP 100-1DC802E
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: Kepco and Kepco Power
Description: POWER SUPPLY RACK MNT 100W CAPAC
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Display Type LCD
  • Power (Watts) 100W
  • Number of Characters -
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter -
  • Current Regulation - Line -
  • Current Regulation - Load -
  • Voltage Regulation - Line -
  • Voltage Regulation - Load -
  • Ripple -
  • Type Rack Mount (AC to DC)
  • Current - Output 0 ~ 1A
  • Voltage - Output 0 ~ 100VDC
  • Voltage - Supply 95 ~ 250VAC
  • Size / Dimension 17.142" L x 12.531" W x 5.220" H (435.40mm x 318.30mm x 132.60mm)