BMR4570004/022
BMR4570004/022
Part Number: BMR4570004/022
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Flex Power Modules
Description: DC DC CONVERTER 9V 180W
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Voltage - Input (Min) 36V
  • Voltage - Input (Max) 75V
  • Control Features Enable, Active Low
  • Standard Number 60950-1
  • Current - Output (Max) 22A
  • Voltage - Isolation 2.25 kV
  • Approval Agency cURus, UL
  • Efficiency 95.2%
  • Type Intermediate Bus Converter, tal
  • Package / Case Eighth Brick
  • Power (Watts) 264 W
  • Supplier Device Package Eighth Brick
  • Size / Dimension 2.30" L x 0.89" W x 0.40" H (58.4mm x 22.7mm x 10.2mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C (With Derating)