BMOD0165 P048 C0B
BMOD0165 P048 C0B
Part Number: BMOD0165 P048 C0B
Manufacturer: Maxwell Technologies
Description: 48V 165F CAPACITOR MODULE
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Module
  • Tolerance -
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Screw Terminals
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 6mOhm
  • Voltage - Rated 48 V
  • Height - Seated (Max) 7.047" (179.00mm)
  • Capacitance 165 F
  • Size / Dimension 16.457" L x 7.638" W (418.00mm x 194.00mm)
  • Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 65°C