BMOD0058 E016 C02
BMOD0058 E016 C02
Part Number: BMOD0058 E016 C02
Manufacturer: Maxwell Technologies
Description: CAP 58F 16V PLASTIC CASE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Rated 16 V
  • Lifetime @ Temp. -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing -
  • Tolerance -
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
  • Termination Screw Terminals
  • Package / Case Module, Screw Terminals
  • Height - Seated (Max) 3.012" (76.50mm)
  • Capacitance 58 F
  • Size / Dimension 8.917" L x 1.949" W (226.50mm x 49.50mm)