BLU0402-3012-BT25W
BLU0402-3012-BT25W
Part Number: BLU0402-3012-BT25W
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: RCD Components
Description: RES THIN FILM
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Resistance 30.1 kOhms
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package 0402
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
  • Tolerance ±0.1%
  • Power (Watts) 0.063W, 1/16W
  • Temperature Coefficient 25ppm/°C