BLS505K451H202
BLS505K451H202
Part Number: BLS505K451H202
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier Knowles
Description: 5UF 450VDC 32X20X11MM LS=27.5
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
  • Ratings AEC-Q200
  • Height - Seated (Max) 0.819" (20.80mm)
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Voltage Rating - DC 450V
  • Capacitance 5 µF
  • Features 85C/85% Humidity
  • Size / Dimension 1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
  • Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 14.6 mOhms