BLS456K901R444
BLS456K901R444
Part Number: BLS456K901R444
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier Knowles
Description: 45UF 900VDC 57.5X60X35MM LS=52.5
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Ratings AEC-Q200
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Package / Case Radial - 4 Leads
  • Features 85C/85% Humidity
  • Voltage Rating - DC 900V
  • Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
  • Capacitance 45 µF
  • Lead Spacing 0.799" (20.30mm)
  • Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Height - Seated (Max) 2.402" (61.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 4.7 mOhms