BLS375K112H282
BLS375K112H282
Part Number: BLS375K112H282
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier Knowles
Description: 3.7UF 1100VDC 32X33X18MM LS=27.5
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
  • Ratings AEC-Q200
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Features 85C/85% Humidity
  • Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 8.9 mOhms
  • Height - Seated (Max) 1.331" (33.80mm)
  • Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
  • Capacitance 3.7 µF