BLS356K901N504
BLS356K901N504
Part Number: BLS356K901N504
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier Knowles
Description: 35UF 900VDC 42X55X40MM LS=37.5
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Package / Case Radial - 4 Leads
  • Features 85C/85% Humidity
  • Voltage Rating - DC 900V
  • Capacitance 35 µF
  • Lead Spacing 0.799" (20.30mm)
  • Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 3.6 mOhms
  • Size / Dimension 1.654" L x 1.575" W (42.00mm x 40.00mm)
  • Height - Seated (Max) 2.205" (56.00mm)