BLS356K451N314
BLS356K451N314
Part Number: BLS356K451N314
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier Knowles
Description: 35UF 450VDC 42X37X22MM LS=37.5
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Ratings AEC-Q200
  • Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
  • Package / Case Radial - 4 Leads
  • Voltage Rating - DC 450V
  • Features 85C/85% Humidity
  • Capacitance 35 µF
  • Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 4.8 mOhms
  • Size / Dimension 1.654" L x 0.866" W (42.00mm x 22.00mm)