BLS256K701N344
BLS256K701N344
Part Number: BLS256K701N344
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier Knowles
Description: 25UF 700VDC 42X43X28MM LS=37.5
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Ratings AEC-Q200
  • Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
  • Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
  • Package / Case Radial - 4 Leads
  • Features 85C/85% Humidity
  • Voltage Rating - DC 700V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 4.6 mOhms
  • Size / Dimension 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
  • Capacitance 25 µF
  • Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)